Bystra – to malownicza miejscowość wczasowo-uzdrowiskowa o bogatych tradycjach historycznych, położona na terenie Beskidu Śląskiego u podnóża góry Klimczok.
Od lat przyciąga rzesze turystów, którzy mogą aktywnie wypoczywać w otoczeniu lasów, delektować się czystym, górskim powietrzem oraz smakować czystej, źródlanej wody.
Bystra znana jest ze swoich walorów uzdrowiskowych, tutaj leczyli się m. in. Ignacy Daszyński i Tadeusz Reger. Również w celach kuracyjnych przyjeżdżał do Bystrej znany, polski malarz – akwarelista Julian Fałat (1853-1929), który osiedlił się w niej w 1910 r. Tutaj żył i tworzył, a jego willa „Fałatówka” (obecnie muzeum) często gościła artystów z Małopolski (m. in. Kornela Makuszyńskiego).
Walory Bystrej docenili także beskidzcy przedsiębiorcy, którzy w 1954 r. w okolicy pozbawionej jakichkolwiek zanieczyszczeń i przemysłu założyli, przy Spółdzielni „Bystrzanka”, Wytwórnię Napojów Gazowanych.
Spółdzielnia „Bystrzanka” swoją działalność rozpoczęła w 1946 r. jako Gminna Spółdzielnia SCH Wilkowice-Bystra. Chociaż Spółdzielnia przechodziła różne reorganizacje, to jednak z roku na rok wzbogacała swoją bazę materialną.
Obecnie składają się na nią:
Spółdzielnia może pochwalić się w swojej długoletniej, ponad 70 letniej tradycji, szeroką gamą produkowanych przez siebie wód gazowanych i niegazowanych.
Na szczególną uwagę zasługuje naturalna woda źródlana „Bystrzanka” o mikrobiologicznej czystości, zawierająca naturalny magnez i wapń oraz inne składniki mineralne, których obecność decyduje o dużych walorach zdrowotnych i smakowych, co potwierdziły badania specjalistyczne.
Wytwórnia Napojów Gazowanych korzysta ze źródła krystalicznie czystej wody, naturalnie nasyconej składnikami mineralnymi. Od początku działalności wytwórni priorytetem jest zachowanie pierwotnego smaku wydobywanej wody, jej czystości i specyficznych właściwości.
Spółdzielnia nie może powstydzić się swoich placówek handlowych. Sklepy mają swój styl, są nowoczesne i samoobsługowe. Spółdzielnia szczególnie dba o napływ klientów przez stałą organizację promocji, konkursów z nagrodami, degustacje, ogródki letnie, sezonowe dekoracje, reklamę wizualną oraz reklamę w prasie. Pomimo coraz trudniejszego rynku i stale rosnącej konkurencji, zarówno w sektorze prywatnym jak i tanich dyskontowych sklepów, w placówkach handlowych Spółdzielni nie brak klienta, który spotyka się z szerokim asortymentem towarów. Wiele placówek handlowych przejęli dzierżawcy, które Spółdzielnia remontuje i modernizuje. Piekarnia Spółdzielni to zakład, który zaopatruje codziennie okoliczne miejscowości około 30 asortymentami wypieków, wprowadzając ciągle nowości cieszące się powodzeniem wśród klientów.
Kilkuletnie starania Prezesa Jana Kowalskiego by woda z Bystrej znalazła uznanie na ogólnopolskim rynku, zostały uwieńczone sukcesem.
Spółdzielnia została uhonorowana Certyfikatem Spółdzielczego Znaku Jakości nadanym przez Krajową Radę Spółdzielczości. Bystrzanka znalazła się w grupie wyrobów o najwyższej jakości, a na półkach stoi wśród renomowanych wód, co w dobie wielkiej konkurencji na rynku ma duże znaczenie.
Od 1946 r. , a więc od roku założenia Spółdzielni, zmieniana była kilkakrotnie nazwa:
Gminna Spółdzielnia SCH, później Spółdzielnia Handlowo-Produkcyjna Wilkowice – Bystra, a z dniem 26.06.2000 r. nosi krótką nazwę identyfikującą się z głównym produktem – Spółdzielnia „Bystrzanka”.
Posiadamy również Certyfikat rejestracji Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością BS EN ISO 9001:2000
43-360 Bystra
ul.Fałata 158 A